Wymiana Polsko Niemiecka


Wymiana polsko – niemiecka

Nasza szkoła od wielu lat uczestniczy w międzynarodowych projektach edukacyjnych. Szkołą partnerską jest gimnazjum z Sonthofen, malowniczego miasta w Bawarii. Współpraca między placówkami rozpoczęła się w 1994 roku.

Co roku nasi uczniowie goszczą zagranicznych gości a następnie sami mają okazję poznać dziedzictwo kulturalne tego pięknego miasta i regionu.

Udział w międzynarodowych wymianach jest doskonałym sposobem na naukę języka oraz poznawanie bogactwa kulturowego Europy. 

20 lat współpracy

W roku 2014 odbyły się dwa spotkania uczniów IV LO w Radomiu i Gimnazjum w Sonthofen. W wymianie uczestniczyło 16 uczniów polskich i 16 uczniów niemieckich. Od 22 czerwca do 2 lipca gościliśmy młodzież z bawarskiej szkoły. Uczestnicy programu zwiedzali Radom i okolice, Warszawę oraz Kraków. Między 16 a 26 września  przebywaliśmy  w malowniczym Sonthofen. Zwiedziliśmy Oberstdorf, Monachium oraz Lindau. Wędrując  po Alpach pokonaliśmy własne słabości. Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele polscy Renata Leszczyńska i Agnieszka Kozakiewicz oraz nauczyciele niemieccy Pani Michaela Grunwald i Pan Uwe Kalchreuter. Projekt dofinansowała organizacja Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.   

Naszą przygodę w Polsce relacjonowała telewizja zebrra.tv :   http://www.zebrra.tv/strona/616-20_lat_wspolpracy_w_chalubinskim.html