Aktualności

Wycieczka na Węgry


blog img

Wycieczka na Węgry

  • 2026-05-15 20:57

W dniach 10-14 maja klasy 1b, 3b oraz 3e, pod opieką p. profesor Agnieszki Jakubowskiej, Moniki Łukasiewicz i p.profesora Rafała Banaczka, uczestniczyły w kilkudniowej wycieczce na Węgry. Naszą bazą noclegową był hotel położony na malowniczym Półwyspie Tihany nad samym Balatonem. Podczas pobytu w Tihany, czyli krainie lawendy, którą nazywają węgierską Prowansją, wybraliśmy się do zamku Szigliget, skąd mogliśmy podziwiać przepiękną panoramę Balatonu i okolicznych wzgórz. Była to doskonała okazja do poznania historii regionu oraz wykonania pamiątkowych zdjęć, integracji młodzieży. Trzeciego dnia zwiedzaliśmy Budapeszt. Zobaczyliśmy reprezentacyjne ulice miasta, zabytkowe budowle oraz najbardziej znane miejsca stolicy Węgier. Odwiedzieliśmy Wzgórze Zamkowe, Zamek Królewski, Basztę Rybacką, Kościół Macieja-miejsce koronacji i ślubów królewskich. Widzieliśmy także Parlament, wnętrze Bazyliki św. Stefana, Plac Bohaterów, Operę, czy Paris Hotel. Spacer po Parku Varosliget i podziwianie Zamku Vajdahunyad był również przyjemnym punktem programu. Na koniec każdy mógł odkryć węgierską kuchnię -zjeść langosza, gulasz czy inne tradycyjne dania i kupić pamiatki w zabytkowej Hali Targowej. Odkrywanie uroków Budapesztu pozwoliło nam lepiej poznać kulturę i historię tego wyjątkowego miasta, do którego na pewno chcemy powrócić. Kolejnego dnia uczestniczyliśmy w pieszej wycieczce po Półwyspie Tihany. Rejs katamaranem po Balatonie, wizyta w centrum dowodzenia kapitana były niezapomnianym doświadczeniem. Następnie już na południowym brzegu Balatonu weszliśmy na punkt widokowy Glob położony na Wzgórzu Zamkowym, skąd rozciągał się piękny widok na cały Balaton. Spacerowaliśmy ścieżką w koronie drzew, a na zakończenie wyprawy czekała na nas duża dawka emocji podczas zjazdu letnim torem bobslejowym w parku atrakcji Balatonboglár Bob. Wycieczka była pełna niezapomnianych wrażeń, pięknych widoków oraz wspólnie spędzonego czasu. Wróciliśmy do domu bardzo zadowoleni, bogatsi o nowe doświadczenia i wspomnienia. Zabytki Węgier, piękna przyroda, pyszne jedzenie, atrakcje w strefie wellnes i przede wszystkim wspólne towarzystwo sprawiły, ze żal było wyjeżdżać...

Opracowała: M. Łukasiewicz